Επιστροφή σε Οι Εκπαιδευτικοί του σχολείου

Σκόδρας Αστέριος

Απόφοιτος του Μαθηματικού τμήματος της Σχολής Θετικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (1989) και του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής του ΤΕΙ Λάρισας (2018)

Κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (MSc) “Σύγχρονα Περιβάλλοντα Μάθησης και Παραγωγή Διδακτικού Υλικού”  του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (2010)

Εισήγηση και 1ο βραβείο καλύτερης επιστημονικής εργασίας στο 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο: «Ένταξη και Χρήση των ΤΠΕ στην Εκπαιδευτική Διαδικασία», 28-30 Απριλίου 2011. Πάτρα.

Εισήγηση επιστημονικής εργασίας στο 8ο Πανελλήνιο Συνέδριο ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ: «Το Ψηφιακό Σχολείο» 22-23 Οκτωβρίου 2011. Πειραιάς.

Εισήγηση επιστημονικής εργασίας στο 4ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ένωσης Ερευνητών της Διδακτικής των Μαθηματικών: «Η τάξη ως πεδίο ανάπτυξης της μαθηματικής δραστηριότητας», 1-4 Δεκεμβρίου 2011. Ιωάννινα.

Εισήγηση εργασίας στο 8ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής: «F1 in Schools, μια εργασία βασισμένη στο μοντέλο της Διερευνητικής μάθησης», 28-30 Μαρτίου 2014. Βόλος.

Κριτής από το 2011 και μέλος της επιστημονικής επιτροπής των συνεδρίων ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ

Κριτής στα συνέδρια του “Νέου Παιδαγωγού” από το 2013

Κριτής στο 3ο Διεθνές Συνέδριο για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας,  13 – 15 Οκτωβρίου 2017, Λάρισα

Κάτοχος του πτυχίου Αγγλικής Γλώσσας Proficiency of Michigan