Ιστορία του σχολείου

Το 1ο Γυμνάσιο Σοφάδων πρωτολειτούργησε το 1896.

Μετά τον καταστροφικό  σεισμό κτίστηκε το παλιότερο από τα κτήρια  στα οποία στεγάζεται σημερα το γυυμνάσιο και ήταν προσφορά του Ομοσπονδιακού κράτους της Γιουγκοσλαβίας.

Το 1976 χτίστηκε το  νέο κτήριο στο οποίο στεγάστηκε το 1ο Γυμνάσιο Σοφάδων ενώ στο παλαιότερο κτήριο στεγάστηκε το 1987 το 2ο Γυμνάσιο Σοφάδων. Από την σχολική χρονιά 2011-2012 το  2ο Γυμνάσιο Σοφάδων συγχωνεύτηκε με το 1ο Γυμνάσιο Σοφάδων και πλέον το 1ο Γυμνάσιο Σοφάδων είναι το μοναδικό Γυμνάσιο της πόλης των Σοφάδων, το μεγαλύτερο από τα τέσσερα Γυμνάσια του Δήμου Σοφάδων, του μεγαλύτερου σε έκταση και δεύτερου σε πληθυσμό Δήμου του Νομού Καρδίτσας. Έχει τον ίδιο αύλειο χώρο με το ΓΕΛ Σοφάδων και χρησιμοποιεί δύο ξεχωριστά κτίρια.

Ο αριθμός των εκπαιδευτικών που εργάζονται συνολικά στο 1ο Γυμνάσιο τη χρονιά 2017-2018 είναι 31,
Το σχολείο έχει συνήθως από 10 έως 12  τμήματα κατ? έτος και κάθε τμήμα έχει από 24 έως 28 μαθητές αναλόγως της τάξης και της χρονιάς.Τη σχολική χρονιά 2017-2018 το σχολείο έχει 11 τμήματα, 5 τμηματα στην Α γυμνασίου και από 3 τμήματα στις τάξεις Β’ και Γ’ γυμνασίου
Υπάρχει μεγάλος αριθμός αλλοδαπών μαθητών και πολύ μεγάλος αριθμός εγγεγραμμένων Ρομά στην Α? Τάξη.

[metaslider id=3850]